server1 server1 server1 server1

آخرین تصاویر فرزندان زهرا

حضرت زهرا (س) کوثر نورافشان پیامبر

حضرت زهرا (س) کوثر نورافشان پیامبر
او سمبل ایمان و اخلاق،
ستیغ مقاومت و پایداری،
بلندای معرفت و آگاهی،
اوج اندیشه و عرفان،
تبلور خرد و فرزانگی،
مظهر جامعیت و کمال،
کوه سر به آسمان ساییده‏ی شکیبایی و صبر،
سینه‏ی سینای اسرار الهی،
و کوثر ارجدار و ارزشمند قرآن بود.
مفسران در شان نزول سوره‏ی مبارکه‏ی «کوثر» داستانی را آورده‏اند که نشانگر مدال افتخار وصف‏ناپذیری بر سینه‏ی برترین بانوی عصرها و نسل‏ها و چشمه‏ی نورافشان «کوثر» است؛ چرا که روشن می‏سازد که بشارت از وجود گرانمایه‏ی او و نوید از طلوع خورشید جهان‏افروزش به گونه‏ای به پیامبر گرامی داده شد که از یک سو ضربه‏ی سهمگینی بر پیکر دستگاه تبلیغاتی بیداد و جاهلیت حاکم فرود آورد و باعث بر با درفتن امیدها و آرزوهای شیطانی آنها گردید و از دگر سو مایه‏ی آرامش خاطر پیامبر شد و موجب امید و نوید توحیدگرایان.
داستان نوید خدا از طلوع خورشید نورافشان «کوثر» را این گونه آورده‏اند:پیامبر گرامی در راه خارج شدن از کعبه بود که با یکی از سران ارتجاع رو به رو شد و او اندک زمانی با پیشوای بزرگ توحید گفت گو نمود و بعد بر حلقه‏ی سران بیداد و شرک وارد شد.
آنان که این منظره را تماشا می‏کردند از او پرسیدند: با چه کسی گفت گو می‏کردی؟
پاسخ داد: با این مرد «ابتر».
انتخاب این واژه در حقیقت یک زخم زبان و شگرد زشت و ناجوانمردانه‏ی تبلیغاتی از سوی دشمن بود. و بدین وسیله می‏خواستند پیامبر و رهروان راه توحیدی او را متزلزل سازند؛ چرا که آنان بر این پندار شیطانی سرمایه‏گذاری می‏کردند و ساده‏دلان را می‏فریفتند که پیامبر سرانجام از جهان رخت برخواهد بست و چون فرزند پسری- که ادامه‏دهنده‏ی راه پدر باشد- در خانه ندارد، به ناگزیر راه و رسم او نیز به همراهش فراموش خواهد گشت و از دگر سو به منظور دمیدن روح امید به نیروهای مایوس و متزلزل شرک و ارتجاع بود که سنگرهای فکری و اجتماعی خویش را یکی پس از دیگری از دست می‏دادند.
و درست در اوج همین شرارت تبلیغاتی دشمن بود که سوره‏ی «کوثر» فرود آمد و از درخشش خورشید نورافشان و هماره‏ی جاوید کوثر نوید آورد.
بدین سان آفریدگار هستی، یادگار نورافشان پیامبر، فاطمه علیهاالسلام را «کوثر»، یعنی خیر فراوان و پایان‏ناپذیر، سرچشمه‏ی همیشه جوشان،
و نهر همیشه جاری خیر و برکت و نیکبختی و سعادت در امتداد تاریخ و سرمایه‏ی جاودانه و پایان‏ناپذیر معنوی عنوان داد، و پیش از ولادت او نوید شادی‏بخش و سرورآفرین و امیدوارکننده‏ی آمدنش را به پیامبر برگزیده‏اش تبریک گفت و به آن حضرت امید بخشید و دستور داد تا به شکرانه‏ی این موهبت گران و جاودانه،پروردگار خویش را سپاس گزارد و نماز بخواند و قربانی کند و اطمینان داشته باشد که دشمنان کینه‏توز و بداندیش و بدخواه او، نسلشان قطع و بی‏آینده خواهند بود نه پیامبر خدا.
«انا اعطیناک الکوثر فصل لربک و انحر ان شانئک هو الابتر». [۱] .
«هان ای محمد! ما چشمه‏ی جوشان و پربرکت «کوثر» را به تو ارزانی داشتیم.اکنون که چنین است، برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن!
نه تو، که بی‏تردید دشمن بداندیش تو «ابتر» و بدون نسل و آینده خواهد بود.»آری، تاریخ نیز نشانگر همین واقعیت است که با اوج گرفتن دعوت آسمانی و نجات‏بخش پیامبر و با نفوذ معارف و مفاهیم ارجدار و دگرگونساز او در ژرفای جانها و اعماق قلب‏ها و گرایش مردم به راه و رسم قرآن، سران شرک و ارتجاع که از هیچ اهانت و خشونت و زخم زبان فروگذار نمی‏کردند، آن حضرت را بی‏آینده عنوان دادند و همه جا در بوقهای فریب و دروغ و بافته‏های ظالمانه‏ی خویش دمیدند که با رحلت پیامبر، دین و دفتر و راه و رسم او نیز به دست فراموشی سپرده خواهد شد؛ چرا که جانشین و فرزندی ندارد که راهش را ادامه دهد. [۲] .
این سخنان قلب مصفای پیامبر را آزرد، و آنگاه بود که سوره‏ی مبارکه‏ی کوثر فرود آمد و نوید ولادت فاطمه، این سرچمشه‏ی جوشان و نهر همیشه جاری خیر و برکت به پیامبر و بشریت داده شد.
از این رو «کوثر»، دخت گرانمایه‏ی پیامبر است و سوره‏ی مبارکه‏ی کوثر نشانگر پرتوی از شکوه و عظمت او، و به وسیله‏ی او و شوی گرانقدر و فرزندان معصوم و گرانمایه و نسل پاک او، خداوند آیین توحید و راه و رسم آسمانی محمد صلی الله علیه و آله را تداوم بخشید و همان گونه که خود بارها و به مناسبت‏های گوناگون نوید داده است، در واپسین حرکت تاریخ نیز جهان را به دست آخرین فرزند پاک و قهرمان او لبریز از عدل و داد و آزادی و آزادگی و خرد و بینش و شناخت و آگاهی و رفاه و آسایش و کرامت و امنیت و غنا و بی‏نیازی خواهد ساخت و پرچم توحید و تقوا و امنیت و آزادی و رسالت او را بر بام بلند گیتی در اهتزاز خواهد آورد.
یکی از دانشمندان بزرگ اهل سنت ضمن تفسیر واژه‏ی «کوثر» می‏گوید: این سوره‏ی مبارکه در رد بداندیشی‏های کسانی فرود آمده است که نداشتن فرزند پسر را بر پیامبر خرده می‏گرفتند و او را بدون نسل و آینده می‏خواندند، که خداوند نوید داد که به او نسلی شایسته ارزانی خواهد داشت؛ [۳] نسل سرافرازی که به راستی پرچم عدالت و آزادی را به اهتزاز درآورده و در همه‏ی عصرها و نسل‏ها حاضر باشند.
و شگفتا که با همه‏ی تحمل فشارها و شهادت‏ها، باز هم نسل پاک و سرفراز او جهان را از نظر ظاهری و از نظر معنوی و ارزش‏های انسانی لبریز ساخته است.
و آنگاه می‏افزاید که شما خواننده‏ی عزیز بنگر که چقدر اندیشمندان بزرگ و متفکران نام‏آور از این کوثر نورافشان سرچشمه گرفته است. شخصیت‏های والایی چون حضرت باقر و صادق و… نفس زکیه، فرزند حضرت مجتبی.
________________________________________
[۱] سوره‏ی کهف، آیه‏ی ۳- ۱٫
[۲] مجمع البیان، ج ۱۰، ص ۵۵۰٫
[۳] در این مورد از جمله به: تفسیر فخر رازی، ج ۳۲، ص ۱۲۴؛ سیره ابن هشام، ج ۲، ص ۳۴؛ و تفسیر جوامع الجامع، ذیل سوره‏ی مبارکه مراجعه فرمایید.

www.farzandanezahra.com

نویسنده : گمنام | موضوع : کرامت حضرت زهرا در کلام وحی


نظرات شما :

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

مطالب مرتبط