server1 server1 server1 server1

آخرین تصاویر فرزندان زهرا

زندگینامه شهيد محمد علی مهدوی

شهيد محمد علی مهدوی

گل

فرزند مهدي          مسئوليت :
متولد 1337 در سمنان          تاريخ شهادت : 18/09/59
تحصيلات : ديپلم          محل شهادت : – – دارخوئين
شغل : کارمند          نحوه شهادت : بمباران
تاهل : مجرد          عمليات :
يگان :          محل دفن : گلزار شهداي امام زاده يحيي سمنان
مدت حضور ماه و روز         بنياد : سمنان
زندگینامه شهيد محمد علی مهدوی

سوّمين فرزند مهدي و ملوک بود. در شانزدهم تيرماه هزار و سيصد و سي و هفت در سمنان به دنيا آمد. پدرش کاسب بود. او را محمّدعلي ناميدند. يک برادر و سه خواهر دارد. درس خود را تا ديپلم در سمنان ادامه داد. ابتدايي را در مدرسه صادقيه خواند و ديپلم نظام قديم خود را از مدرسه دهخدا گرفت.
در رشته مهندسي دانشگاه کرج، وابسته به ارتش قبول شد. ارتش رژيم پهلوي مردمي نبود و محمّدعلي هم از ادامه تحصيل در آن منصرف شد.
در سال‌هاي پنجاه و هفت، با اعتراض مردم عليه رژيم همراه شد. در تظاهرات‌ها حضور چشم‌گيري داشت. از همان زمان با امام آشنا شد. عکس امام را روبه‌رويش مي‌گذاشت و شعار مي‌داد:« انقلابي‌ترين مردم جهان است آيه الله خميني، رهبر نهضت ما شيعيان است آيه الله خميني.».
در امتحان ورودي سازمان انرژي اتمي قبول شد. او را به خدمت سربازي بردند. پس از دو ماه معاف شد. در همان مدّت کوتاه هم توانست اعتراض خود را علني کند. در مراسمي براي سلامتي شاه دعا نکرد و بازداشت شد. قمقمه‌هاي پرآب و کوله‌پشتي سنگين را يک روز روي پشت خود تحمّل کرد.
در محلّ کارش هم، دست از فعاليت‌هاي خود برنداشت. او به همراهي دوستانش، ماهيت اصلي قراردادهاي امپرياليستي منعقده بين ايران و ساير کشورها را شناخته بودند. کلاس‌هاي آموزشي را در سازمان انرژي اتمي تعطيل کرده و اعتصاب خود را انجام دادند.
با وجود نيروگاه، منطقه دارخوئين حساس شده و زير باران حمله‌هاي دشمن قرار گرفت. محمّدعلي براي دفاع به آن جا اعزام شد. بار اوّل خانواده باخبر نشدند. دوستانش هم به آن‌ها حرفي نزدند. محمّدعلي در وصيت شفاهي سفارش کرده بود:« من مي‌روم. يا پيروز مي‌شوم و يا شهيد. لزومي ندارد که نزديکانم نگران شوند. ».
هيجدهم آذر هزار و سيصد و پنجاه و نه، با برخورد ترکش خمسه خمسه در بمباران منطقه دارخوئين شهيد شد.
جنازه‌اش را به سمنان انتقال داده و پس از تشييع، در گلزار شهداي امامزاده يحيي عليه‌السلام در سمنان به خاک سپردند.

نویسنده : گمنام | موضوع : شهيد محمد علی مهدوی


نظرات شما :

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.