server1 server1 server1 server1

آخرین تصاویر فرزندان زهرا

زندگینامه شهید محمد علی مهدوی

شهید محمد علی مهدوی

گل

فرزند مهدی          مسئولیت :
متولد ۱۳۳۷ در سمنان          تاریخ شهادت : ۱۸/۰۹/۵۹
تحصیلات : دیپلم          محل شهادت : – – دارخوئین
شغل : کارمند          نحوه شهادت : بمباران
تاهل : مجرد          عملیات :
یگان :          محل دفن : گلزار شهدای امام زاده یحیی سمنان
مدت حضور ماه و روز         بنیاد : سمنان
زندگینامه شهید محمد علی مهدوی

سوّمین فرزند مهدی و ملوک بود. در شانزدهم تیرماه هزار و سیصد و سی و هفت در سمنان به دنیا آمد. پدرش کاسب بود. او را محمّدعلی نامیدند. یک برادر و سه خواهر دارد. درس خود را تا دیپلم در سمنان ادامه داد. ابتدایی را در مدرسه صادقیه خواند و دیپلم نظام قدیم خود را از مدرسه دهخدا گرفت.
در رشته مهندسی دانشگاه کرج، وابسته به ارتش قبول شد. ارتش رژیم پهلوی مردمی نبود و محمّدعلی هم از ادامه تحصیل در آن منصرف شد.
در سال‌های پنجاه و هفت، با اعتراض مردم علیه رژیم همراه شد. در تظاهرات‌ها حضور چشم‌گیری داشت. از همان زمان با امام آشنا شد. عکس امام را روبه‌رویش می‌گذاشت و شعار می‌داد:« انقلابی‌ترین مردم جهان است آیه الله خمینی، رهبر نهضت ما شیعیان است آیه الله خمینی.».
در امتحان ورودی سازمان انرژی اتمی قبول شد. او را به خدمت سربازی بردند. پس از دو ماه معاف شد. در همان مدّت کوتاه هم توانست اعتراض خود را علنی کند. در مراسمی برای سلامتی شاه دعا نکرد و بازداشت شد. قمقمه‌های پرآب و کوله‌پشتی سنگین را یک روز روی پشت خود تحمّل کرد.
در محلّ کارش هم، دست از فعالیت‌های خود برنداشت. او به همراهی دوستانش، ماهیت اصلی قراردادهای امپریالیستی منعقده بین ایران و سایر کشورها را شناخته بودند. کلاس‌های آموزشی را در سازمان انرژی اتمی تعطیل کرده و اعتصاب خود را انجام دادند.
با وجود نیروگاه، منطقه دارخوئین حساس شده و زیر باران حمله‌های دشمن قرار گرفت. محمّدعلی برای دفاع به آن جا اعزام شد. بار اوّل خانواده باخبر نشدند. دوستانش هم به آن‌ها حرفی نزدند. محمّدعلی در وصیت شفاهی سفارش کرده بود:« من می‌روم. یا پیروز می‌شوم و یا شهید. لزومی ندارد که نزدیکانم نگران شوند. ».
هیجدهم آذر هزار و سیصد و پنجاه و نه، با برخورد ترکش خمسه خمسه در بمباران منطقه دارخوئین شهید شد.
جنازه‌اش را به سمنان انتقال داده و پس از تشییع، در گلزار شهدای امامزاده یحیی علیه‌السلام در سمنان به خاک سپردند.

نویسنده : گمنام | موضوع : شهيد محمد علی مهدوی


نظرات شما :

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.