server1 server1 server1 server1

آخرین تصاویر فرزندان زهرا

زندگینامه شهید عبدالحسین سبحانی

شهید عبدالحسین سبحانی

شیخ عبدالحسین سبحانی در سال ۱۳۲۱ ش در شهرستان دزفول متولد شد. از کودکی و نوجوانی رفتار و گفتارش نشانگر استعداد فراوان و کنجکاوی بی‌پایانش بود. در آن چهره نیرویی نهفته بود که خبر از روحی بلند و آزاده داشت. وی تحصیل علوم اسلامی را در حوزه علمیه آیت‌الله معزی دزفول آغاز کرد.
همزمان با درس به فعالیت‌های اجتماعی نیز پرداخت و منشا همه دردها و مصیبت‌ها را دریافت و وقتی آمادگی لازم را برای خدمت به اسلام و مسلمین در خویش دید، تلاش گسترده‌ای را آغاز کرد. می‌خواند، می‌نوشت،‌ سخنرانی می‌کرد و روشنگری می‌نمود.
شهید سبحانی عالمی فاضل، زاهد، با بصیرت و انقلابی بود و به امام‌(ره) و نهضت سال ۴۲ عشق می‌ورزید، از سال ۴۲ که تحت‌تاثیر افکار بلند اسلامی امام‌ راحل، با دوستان و همفکرانش انجمن اسلامی دانشوران دزفول را تاسیس نمود، به تعلیم و تربیت جوانان مستعد و مبارز علیه نظام ستم‌شاهی طاغوت پرداخت و با سخنرانی‌های مهیج و حماسه‌آفرین توانست حرکتی همه‌گیر و تکان‌دهنده در دزفول به وجود آورد.
در ادامه فعالیت‌های مذهبی خود از سال ۴۸ به تشکیل جلسات مذهبی اکتفا ننموده و با بسط و توسعه فعالیت‌های ساواک، نیروهایی را که توان تجزیه و تحلیل مسائل سیاسی را داشته و دارای قدرت نظامی بودند، شناسایی نموده و هسته زیرزمینی برای انجام فعالیت‌های مخفیانه بر علیه رژیم طاغوت تشکیل داد.
این تشکل حول محور یک روحانی آزاد و آگاه و مبارز عملا از سال ۴۹ فعالیت‌های سیاسی و نظامی خود را با انجام اموری از جمله تکثیر قسمتی از رساله امام به نام «ملحقات» که شامل مسائل سیاسی امر به معروف و دفاع و همچنین اعلامیه‌ها و به خصوص پیام امام در رابطه با تحریم جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی پرداخت و با تدارک مواد منفجره و فراهم آوردن دستگاه تایپ و تکثیر، حملاتی را علیه رژیم آغاز کرد. اما ساواک گروه را کشف و مورد تهاجم وحشیانه خود قرار داده و همه اعضای گروه را دستگیر نمود.
بعد از دستگیری اعضای گروه، ماموران ساواک برخورد شدیدی با شهید سبحانی داشتند. شهید سبحانی در برابر افراد ستمگر و عناصر اصلی ساواک از جمله سرهنگ افراسیابی، رئیس ساواک دزفول، خیلی جسور و پرجرأت و بارشادت بود و در محاکمات و بازجویی‌ها، رژیم را به تمسخر می‌گرفت و در مقابل ساواک و عوامل رژیم از موضع عزت و اقتدار برخورد می‌کرد. قدرت روحی و خستگی‌ناپذیری شهید سبحانی برای همرزمانش و همچنین برای سایر مبارزان در زندان‌های دزفول و اهواز الهام‌بخش و شجاعت‌آفرین بود.
در زندان شهید سبحانی را دستبند قیانی زده و با تسمه پروانه کولر آبی که از شلاق معمولی خیلی دردناکتر بود، شلاق می‌زدند. همچنین ماموران بی‌رحم ساواک وی را در عقب جیپ لندرور گذاشته و با سرعت زیاد از روی موانع و چاله‌ها حرکت می‌دادند که با توجه به معلولیتی که داشت، آسیب زیادی دید به طوری که ستون فقراتش عفونت کرده و در اثر همان ضربه‌ها و شکنجه دائم پس از ده‌ماه، در روز سوم مهرماه ۱۳۵۱ در زندان دژخیمان به شهادت رسید. او به شهیدان پیوست، کلام گرم وی فرو خفت و پیکر پرتوان آن مبارز به سکون گرائید، ولی شاگردان مکتب او راهش را ادامه دادند.
اعضای گروه که دست‌پرورده شهید سبحانی بودند، هرکدام بین شش ماه تا دو سال زندانی شدند که آنها نیز در زندان از شکنجه ساواک هیچ واهمه‌ای نداشتند و هیچ اعتراضی نکردند. بلکه بعد از آزادی هرکدام جرقه‌ای بودند که اولا مبنای اعتقادی درستی داشتند، ثانیا تحت تربیت شهید سبحانی بودند و ثالثا تجارب زندان را با خود آورده بودند و شکل برخورد با ساواک را آموخته بودند. لذا وقتی از زندان آزاد شدند خوب توانستند از نیروهای برعلیه رژیم استفاده نمایند.

www.farzandanezahra.com

نویسنده : جامانده | موضوع : شهید عبدالحسین سبحانی


نظرات شما :

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.