server1 server1 server1 server1

آخرین تصاویر فرزندان زهرا

زندگینامه شهید عبدالرضا غافلی(عارفی نژاد)

شهید عبد الرضا غافلی(عارفی نژاد)

طلبه شهید عبد الرضا غافلی(عارفی نژاد) در سال ۱۳۴۳ یکسال بعد از قیام خونین  ۱۵ خرداد  ۴۲ در روستای کوتیان از توابع شهرستان دزفول در یک خانواده کشاورز  دیده به جهان گشود . در شش سالگی راهی مدرسه وکلاس درس شده  و با نمرات شایسته ای دوران ابتدایی را طی نمود . شوق وذوق شهید نسبت به درس خواندن به قدری زیاد بود که در تمام مدّت تحصیل شاگردی نمونه و ممتاز بود .
از آنجا که شهید دارای روحیّه ای شجاعانه بود در چند سال پیش از انقلاب اسلامی با برادرانی که مخفیانه بر علیه رژیم ستمگر پهلوی مبارزه میکردند تماس گرفته و در جلسات آنها شرکت می کرد .وی به خواندن نماز ومطالعه قرآن و نهج البلاغه اهمّیّت زیادی می داد .
شهید غافلی (عارفی نژاد) با مطالعه آثار سودمند برخی از نویسندگان متعهّد از جمله شهید مطهّری و دکتر شریعتی (ره) اطّلاعات خود را در زمینه مذهبی به خوبی گسترش داد.
در دوران انقلاب ، سال ۵۷  همراه با برادران مبارزی از جمله شهید اسماعیل برمکی و شهید قربانعلی تیموری و سایر برادران در پخش اعلامیّه امام و راه اندازی  و اداره تظاهرات فعالیّت داشت.پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهید کلاسهایی برای ارتقاء سطح فرهنگ ودانش اسلامی کودکان ونوجوانان در شهرک شریعتی ومنتظری بر پا کرد.همراه دیگر برادران کانون نشر فرهنگ اسلامی را در شهرک بنیاد نهاد.
شهید همیشه می گفت : کار ما باید برای رضای خدا باشد و در مورد پاکی روح و سلامتی جسم همیشه تذکرات لازم را به پدر ومادرو کلیّه اعضای خانواده  می داد. وی به خواهران خود می گفت :هنگام شیر دادن به بچه هایتان اوّل وضو بگیرید تا بچه هایتان دل پاک باشند. به مادر بزرگش         می گفت: هنگام خواب وضو بگیر تا نکند خدای نکرده بدون وضو از دنیا بروی.

شهید عبدالرضا هیچگونه دلبستگی به مال این دنیا نداشت و می گفت:اگر زنده باشم یک اطاق گلی برای من کافی است .شهید برای مبارزه با تحریم اقتصادی و خود سازی و مقاومت با هوای نفس در اغلب اوقات برای صبحانه ، نهار و شام به مقدار کمی غذا اکتفا می کرد .
به مطالعه کتب ارزشمند اسلامی اهمیّت زیادی میداد و در نامه ای به یکی از برادرانش در مورد خواندن چنین می گوید :دانش مرزی بی پایان دارد ،پس ای برادر آنقدر بخوان که برای یک میلیون سال زندگی . یعنی فکر کن یک میلیون سال زنده ای .
شهید به امام امّت عشق زیادی می ورزیدو همیشه از خدا می خواست که عمر با عزت امام را زیاد گرداند .در نمازها از خوف خدا گریه می کرد .
با شروع شدن جنگ تحمیلی ابر قدرتها برعلیه انقلاب اسلامی  عبدالرضا سه بار به جبهه رفت در دفعه اوّل حدود چهل روز به دهلران اعزام شد . در دفعه دوّم پیش از نوروز سال  ۶۰  به خرمشهر اعزام ودر آنجا مسئولیّت فرماندهی نیروهای اعزامی از دزفول را بر عهده گرفت و تا بعد از عید سال ۶۰ حدود هفتاد روز در جبهه حضور داشت . در نیمه دوّم سال ۶۰ جهت فرا گرفتن و تحصیل علوم اسلامی راهی شهرستان قم شد و در مدرسه علمیّه امام صادق (ع) به تحصیل پرداخت .
بالاخره در دفعه سوّم وقتی خبر عملیات به او می رسد به دزفول آمده واز طریق بسیج عشایر دزفول به منطقه غرب دزفول اعزام می شود وی هنگام رفتن به جبهه بوسیله پدرش از زیر قرآن رد می شود و هنگام وداع با پدر این جملات را به زبان می آورد : از شما ممنونم  شما پدر و مادر در مورد تربیت من در راه اسلام و خدا سعی خودتان را کردید  از شما سپاسگزارم ، من باید به جبهه بروم چون ندای حسین زمان بلند است و یاری می طلبد .
شهید قبل از عملیات بزرگ فتح المبین در مورد زندگانی حضرت زهرا (س) یک ساعت برای رزمندگان صحبت می کند  گویی که از رمز عملیات (یا زهرا ) خبر دارد
شهید غافلی در مورخه ۶۱/۲/۱ پس از پیروزی بزرگ فتح المبین در حال تعقیب دشمن به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
روحش شاد ، یادش گرامی  و راهش پر رهرو باد

 

www.farzandanezahra.com

نویسنده : جامانده | موضوع : شهید عبدالرضا غافلی(عارفی نژاد)


نظرات شما :

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.