server1 server1 server1 server1

آخرین تصاویر فرزندان زهرا

معرفی کتاب

اهل بیت(ع)

معرفی کتاب

پدید آورنده : زهره دهخدا ، صفحه ۱۰
«و بحبکم و بقربکم ارجو نجاه من الله»(۱
به بهانه معرفی کتاب «جوان در پرتو اهل بیت علیهم السلام»
نویسنده: محمدعلی خادمی کوشا
ناشر: مؤسسه بوستان کتاب قم
نوبت چاپ: اول / ۱۳۸۲
قیمت: ۲۰۰۰ تومان
دوره جوانی و نوجوانی به لحاظ ویژگی های انحصاری پراهمیت ترین و ظریف ترین دوران زندگانی می باشد که درخشان ترین و زیباترین جلوه های عمر را به تجلی می گذارد.
این دوره از حیات انسان که دوره حیات عقلی و شکوفایی قوای نفسانی است، در فرهنگ غنی اسلامی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد. اسلام مهم ترین و هموارترین راه های تجلی دینی و انسانی را به جوانان می آموزد و جوانان را در سایه اهل بیت(ع) حمایت و پشتیبانی می کند.
نویسنده محترم نیز به همین منظور به بیان این گونه روایات پرداخته و راه سعادت زندگی جوانان را در لابه لای انوار الهی و گفتار اهل بیت در پنج فصل نشان داده است.
فصل اول: اهمیت جوان وجوانی
جوانی، زمان قدرت و توانایی آدمی است. جوانی موهبتی است که پس از ضعف و ناتوانی کودکی برای انسان قرار داده شده است. قرآن این دوره را با عبارت «ثم جعل من بعد ضعف قوه»(۲) بیان کرده است.
نویسنده در این بخش به بررسی جایگاه ارزشمند جوان در جوامع بشری و دین مبین اسلام پرداخته است.
فصل دوم: شناخت جوان
شناخت جوان و ویژگی های جوانی، برای بهره مندی هرچه بیش تر و بهتر و پرورش میوه های شیرین این دوران، یک ضرورت اساسی است.
مؤلف در اینجا ویژگی های روحی و تربیتی جوانان را از دیدگاه قرآن و حدیث مورد بررسی قرار داده است.
فصل سوم: آفات جوانی و عوامل تباهی
در کنار شناخت از حالات و روحیات جوانان، باید به شناخت آفات و عوامل تباهی دوره جوانی نیز جهت آفت زدایی توجه شود.
بخش حاضر به بیان عواملی هم چون «جهل و ناپختگی»، «فساد و تباهی»، «غرور و سستی» ، «طغیان شهوت»، «خودباختگی» و … می پردازد و آن ها راعامل بازدارنده جوان از رشد و تعالی و زمینه ساز سقوط وی معرفی می کند.
فصل چهارم: عوامل رشد جوان
«خودشناسی و معرفت»، «داشتن هدف و برنامه»، «تقویت عقل و اندیشه در گرو دین»، «بهره گیری صحیح از فرصت های جوانی» و … به عنوان عوامل رشد جوان در این بخش مطرح و معرفی می شوند.
هم چنین نویسنده، رشد عالی و متعالی انسان را با ارایه بسیاری از راه های کسب موفقیت و سعادت دنیا و آخرت از دیدگاه قرآن و ائمه(ع) بیان می کند.
فصل پنجم: حقوق جوان
جوان، عنصر فعال و حساس جامعه است. او به اقتضای عضویت در جامعه دارای حقوق و وظایفی می باشد و می تواند منشأ بسیاری از تحولات اجتماعی شود.
این بخش از کتاب حاضر به وظایف اولیای جوان جهت یاری رساندن به او و رعایت حق و حقوق ایشان از دیدگاه اسلام و معصومین پرداخته است.
سطوری ارزنده از کتاب حاضر را مرور می کنیم:
«نیروی عقل و اندیشه از عناصر مهم و عوامل محوری رشد و تعالی بشر است که در مورد جوانان اهمیت بیشتری دارد؛ چرا که جوانان برای موفقیت آینده وشناخت عوامل پیش برنده، نیاز فراوان به بهره مندی از این موهبت الهی دارند.
اما جوانان عزیزی که در پی تقویت عقل و اندیشه اند، توجه داشته باشند که مهم ترین عامل اساسی، بهره گیری از دو عنصر دانش و تجربه است. امام علی(ع) می فرماید: «العقل غریزه تزید بالعلم و التجارب»؛(۳) (عقل نیرویی است که با دانش و تجربه تقویت می شود.)
بهره گیری از سرگذشت دیگران و پی بردن به عامل افت و خیز انسان ها، بالاترین توشه راه ترقی و تقویت تجربه است. به فرموده امام علی(ع) : «کسی که از سرگذشت دیگران عبرت نگیرد، هیچ پشتیبانی برای خود نمی گیرد.»(۴)

پی نوشت ها:
۱٫ قسمتی از دعای توسل.
۲٫ سوره روم، آیه ۵۴٫
۳٫ غررالحکم، ص ۵۳٫
۴٫ همان، ص ۶۴۶٫

نویسنده : ثارالله | موضوع : کتابشناسی و نرم افزار اهل بیت (ع)


نظرات شما :

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.