server1 server1 server1 server1

آخرین تصاویر فرزندان زهرا

کتاب برای مبلغان

اهل بیت(ع)

کتاب برای مبلغان

پدید آورنده : ، صفحه 128
مناقب اهل بیت علیهم السلام از دیدگاه اهل سنت
نویسنده: سید محمد طاهر هاشمی شافعی، به اهتمام و با مقدمه سید ناصر حسینی میبدی
چاپ و صحافی: مؤسسه چاپ آستان قدس رضوی
تیراژ: 2000 نسخه
قیمت: 15000 ریال
کتاب اهل بیت علیهم السلام از دیدگاه اهل سنت یکی از مجموعه نگاشته های حدیثی است که توسط یکی از عالمان شافعی مذهب در فضیلت اهل بیت علیهم السلام به رشته تحریر در آمده است .
مؤلف محترم احادیث مورد استناد خود را تنها از منابع اهل سنت گرد آورده است، چنان که خود می گوید: «مراجع بنده در این تالیف شریف عبارت است از کتب اهل سنت که نام آن ها را آورده ام . (1) »
این منابع را – که شمار آن ها فراوان است – می توان در چند دسته جای داد:
1- منابع تفسیری; مانند کشاف زمخشری، تفسیر کبیر فخر رازی، روح المعانی آلوسی، تفسیر ابی مسعود، تفسیر بیضاوی، اسباب النزول، کشف الاسرار و عدة الابرار، الدر المنثور و روح البیان حقی .
2- مجموعه های حدیثی یا همان صحاح و مسانید; از قبیل صحیح بخاری، صحیح مسلم، مسند احمد حنبل، سنن ترمذی، سنن نسائی، سنن ابن ماجه، مستدرک نیشابوری، سنن بیهقی، مسند ابی یعلی و معجم طبرانی .
3- کتاب های رجال و تراجم; مانند اسد الغابة، تذکرة الخواص، الطبقات الکبیر، الاستیعاب، الاصابة، میزان الاعتدال و معجم الادباء .
4- کتاب های تاریخ و سیره; همانند تاریخ طبری، تاریخ دمشق، مروج الذهب، تاریخ بغداد، تاریخ الخلفاء، حبیب السیر و تاریخ نیشابور .
5- نگاشته های مستقل در باب فضائل; همانند مناقب ابن مغازلی، ینابیع المودة، مناقب خوارزمی، فرائد السمطین و نور الابصار .
6- منابع مربوط به مباحث کلامی یا ردیه; همانند مظهر الصفات عطار، شواهد النبوة جامی و الصواعق المحرقة ابن حجر .
مؤلف در کتاب خود متن احادیث را با ذکر سند آورده و ترجمه فارسی آن را نیز در اختیار قرار داده است . در تحقیق و تصحیح این اثر، منابع و ارجاع ها نیز استخراج شده است .
بخش اصلی کتاب، فضائل ائمه اطهار علیهم السلام و حضرت زهرا علیها السلام را در بر می گیرد و پس از آن دو بخش دیگر نیز به چشم می خورد:
1- مناقب اهل بیت نبی به نقل از مشکوة المصابیح خطیب تبریزی با شرح فارسی اشعة اللمعات عبدالحق دهلوی .
2- فضائل امیر مؤمنان و دیگر ائمه علیهم السلام بجز امام جواد، امام هادی، امام عسکری، و حضرت حجة علیهم السلام – که در متن بخش اصلی آمده است – ، به نقل از شواهد النبوه عبدالرحمن جامی .
به هر تقدیر تلاش این کتاب بر این است که متنی پیراسته و استوار در فضائل اهل بیت علیهم السلام بر پایه منابع اهل سنت و به قلم یکی از عالمان شافعی مذهب فراروی خوانندگان قرار دهد .
پی نوشت:
1) همین کتاب، ص 455 .

نویسنده : ثارالله | موضوع : کتابشناسی و نرم افزار اهل بیت (ع)


نظرات شما :

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.