server1 server1 server1 server1

آخرین تصاویر فرزندان زهرا

گفته ها و نوشته ها

حضرت محمد(ص )

گفته ها و نوشته ها

پدید آورنده : ، صفحه ۴۶
در گذشت سلمان
صبحگاهی امیرالمؤمنین وارد مسجد شد و فرمود: در خواب پیامبر اکرم(ص) را دیدم بمن فرمود، سلمان از دنیا رفت او را غسل بدهم و کفن کنم، نماز بر بدنش بخوانم و دفن نمایم اینک من برای تجهیز سلمان عازم مدائن هستم. هنوز ظهر نشده بود برگشت، فرمود: او را دفن کردم اما بیشتر مردم این حرف را باور نمی کردند تا اینکه نامه ای از مدائن رسید که سلمان در فلان روز از دنیا رفت مرد عربی آمد او را غسل داد و کفن کرد و نماز خواند و رفت همه مردم از این جریان تعجب کردند.(دارالسلام، ج۱، ص ۶۲)
رباخوار
پیامبر فرمودند: در شب معراج گروهی را دیدم که جثه آنان به گونه ای ورم کرده که قدرت حرکت نداشتند از جبرئیل راز آن را پرسیدم. پاسخ داد اینان ربا خوارانند و با آل فرعون محشور هستند و صبح و شام آتش بر آنان زبانه می کشد.
(مستدرک الوسائل، ج ۱۳ ، ص ۳۳۲ و ۳۳۳)
منشأ خنده در انسان
راوی گوید: خدمت امام محمد باقر(ع) بودم ایشان با اشاره به امام صادق(ع) او را به عنوان امام بعد از خود معرفی کردند. و فرمودند پیروان او در دنیا و آخرت پیروز و دشمنانش مغلوبند، امام صادق خندید و صورتش قرمز شد. امام پنجم(ع) از من خواست سؤالی کنم من پرسیدم منشأ خنده در انسان کجاست؟ فرمود: عقل از قلب، حزن و اندوه از کبد، نفس از ریه و خنده از طحال برخاسته است.(بحار، ج ۴۷، ص ۱۵)
خنده رسولخدا(ص)
امام رضا (ع) فرمودند: عربی بیابانی نزد رسول خدا می آمد و چیزی به عنوان هدیه تقدیم می کرد و همان جا می گفت بهای هدیه ما را بده رسول خدا(ص) خندید و چون غمگین می شد می فرمود: آن عرب بیابانی چه شد، کاش نزد ما می آمد.
(بحار،ج ۱۶،ص ۲۵۹)
پاداش هر روز
روزی پیامبر به طرف آسمان نگاه کرده و خندید، شخصی علت را پرسید؟ پیامبر فرمود: به آسمان نگاه کردم دیدم دو فرشته به زمین آمدند تا پاداش عبادت شبانه روزی بنده با ایمانی را که هر روز در محل نماز خود مشغول است بنویسند که او را نیافتند و در بستر بیماری یافتند به آسمان رفته و کسب تکلیف کردند خداوند فرمود: تا او در بستر بیماری است همان پاداش را که هر روز برای او می نوشتید بنویسید.(بحار، ج ۲۲، ص ۸۳)
خواب ام ایمن
امام صادق علیه السلام فرمودند: همسایه های ام ایمن خدمت پیامبر رسیدند و گفتند: آقا ام ایمن دیشب تا صبح نخوابید و پیوسته گریه می کرد پیغمبر از پی او فرستاد وقتی علت را جویا شد. ام ایمن گفت: خوابی دیده ام می ترسم به زبان آورم، پیامبر فرمود: آن طور که تو خیال کردی تعبیر نمی شود. بگو ببینم چه بود. گفت: دیشب در خواب دیدم که یک قسمت از بدن شما در خانه من است. فرمود: ام ایمن خوشحال باش فاطمه فرزندی می آورد که تو پرستاری او را می کنی وقتی امام حسین(ع) متولد شد، پیامبر فرمودند این تعبیر و تفسیر خوابی است که دیده بودی.(دارالسلام، ج ۱، ص ۲۰۶)
درخواست انگشتر
حضرت فاطمه از پیامبر درخواست انگشتری کرد، پیامبر فرمود وقتی نماز صبح خواندی از خداوند تقاضای انگشتری کن، برآورده می شود. حضرت زهرا(س) نیز چنین کردند و درخواست خود را ابراز نمودند صدایی شنیدند که آنچه از من خواستی در زیر جانماز است ، بلند کرد دید انگشتری یاقوت و با ارزش است. آن را در انگشت کرد شب در خواب دید وارد بهشت شده سه قصر دید که در بهشت مانند نداشتند، پرسید این قصرها مال کیست؟ گفتند مال فاطمه دختر پیغمبر(ص) وارد یکی از قصرها شد دید که در آنجا تختی است که دارای سه پایه است پرسید چرا سه پایه دارد این تخت؟ گفتند: چون صاحب آن انگشتری از خداوند درخواست کرده یکی از پایه ها را برای او انگشتر ساخته اند. صبح جریان خواب خود را برای پیامبر نقل کرد: پیامبر فرمودند: دنیا مال شما نیست، آخرت متعلق به شماست.(دارالسلام، ج ۱، ص ۶۸)
بخشیدن هزینه سفر حج
عبداللّه بن مسعود گفت: سالی در روز عرفه هنگام حج در گوشه ای به خواب رفتم. پس شنیدم که گفتند امسال حج هیچ کس مقبول نیست، مگر شیخ موفق. بعد از انجام مراسم حج به دیدار شیخ موفق رفتم و گفتم چه کرده ای که چنین است. گفت: من مردی کفش دوزم و درآمد سالانه خود را به سه قسم می کنم. سهمی برای مخارج ضروری و سهمی برای فقرا و یک سهم را برای حج کنار می گذارم. چون تصمیم به حج گرفتم همسرم که حامله بود از خانه همسایه بوی کباب شنید پس به خانه همسایه رفتم تا مقداری بگیرم ولی همسایه گفت: آنچه بر من حلال است بر تو حرام است چون این کباب از گوشت الاغی مرده از خرابه است چون ناچار بودم آن را کباب کردم پس هزینه حج خود را به او دادم.(دارالسلام، ج ۱، ص ۱۶۰)
«هفته بسیج گرامی باد»
بسیجی عاشق قرآن و دین است     بسیجی رسم و آئینش همین است
بسیجی اهل اخلاص و عبادت     نمازش همچو سدّ آهنین است
بسیجی پیرو خط امام است     ولایت با تن و جانش عجین است
بسیجی حافظ اصل نظام است     چو سربازی فداکار و امین است
بسیجی دائماً در صحنه حاضر     به قرآنی که آن حبل المتین است
بسیجی سازش و سستی ندارد     که این یک از صفات مؤمنین است
بسیجی خادم اسلام ناب است     عجب فخری که جای آفرین است
(سید محمد شاهچراغی)
ندای بسیجی
دل بسیجی ام از بازی زمانه گرفت     به یاد غربت نامم به لب بهانه گرفت
فراغ روی شهیدان به دامن دردم     زچشم غمزده ام اشک دانه دانه گرفت
من آن بسیجی در خون نشسته عشقم     درخت سرخ شهادت زمن جوانه گرفت
من آن سپرده به دست فراغ این دهرم     که دستم از دو لب رهبرم نشانه گرفت
حقیقتی که لباس جهاد بر تن داشت     به زعم بی خردان حالت فسانه گرفت
من آن بسیجی سنگر نشین خاموشم     که صحن جبهه زتکبیر من جوانه گرفت
منم که پیکر بی جان به دوش می بردم     منم که تیر ستم بر دلم کمانه گرفت
امام در کف خود جام زهر و من غربت     کدام مرد عمل بار ما به شانه گرفت
کجا شدند عزیزان خفته در یَمِ خون     دلم زغربتشان ناله شبانه گرفت
به پشت پرده ایثار و از نظر غافل     زوارثان همه، نامی به کنج خانه گرفت
خوشم که عشق علیّ زمانه، عشق منست     که راه فطره به دریای بی کرانه گرفت
اگرچه فیض جهادم شد افتخار اما     زبان طعنه تنم را به تازیانه گرفت
شنید ناله دردم فدا و خود نالید     زغصه، مرغ دلم جا به آشیانه گرفت
(محمد سعید ثقفی(فدا)

نویسنده : ثارالله | موضوع : فضایل و مناقب اهل بیت


نظرات شما :

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.