server1 server1 server1 server1

آخرین تصاویر فرزندان زهرا

یار مهربان

اهل بیت(ع)
یار مهربان

پدید آورنده : مؤلف: عباس عزیزی ، صفحه ۳۴
۳۲۰ داستان از معجزات و کرامات امام علی، علیه السلام
ناشر: انتشارات سلسله
چاپ اول: دی ماه ۱۳۷۸، ۳۲۰ صفحه
قیمت: ۹۰۰ تومان
معجزه، مطمئن ترین و روشنترین دلیل صدق گفتار پیامبران و ائمه اطهار، علیهم السلام، در ادعای ارتباط آنها با ماورای جهان است . عمل خارق العاده ای است که تحقق آن وابسته به قدرت خداوند است و انسانها از انجام آن عاجزند . معجزه، اعتقاد مردم را به خداوند زیاد می کند و حجابها را از جلو چشم آنها کنار می زند .
عنایات و معجزاتی هم که در حرم مطهر ائمه معصومین، علیهم السلام، به وقوع می پیوندد، کرامات نامیده می شود . کرامات اهل بیت، علیهم السلام، امری خارق العاده است که با توسل و دعا و مناجات و اشک چشم و دل سوخته به دست می آید . کرامات هدیه خداوند به انسانهاست و تمام شدنی نیست و سبب می شود که علاقه مردم به اهل بیت بیشتر شود .
در کتاب حاضر بیش از ۳۰۰ داستان کوتاه درباره معجزات و کرامات امیرالمؤمنین، علی، علیه السلام، در زمان حیات و پس از شهادت ایشان در چهار فصل گردآوری شده است . فصل اول با عنوان «معجزات امام علی، علیه السلام » شامل شش بخش است و داستانهای آن درباره تکلم امام با خورشید، اشیاء و حیوانات، گفتگو با اصحاب کهف، آشکار شدن طعامهای غیبی به دست آن حضرت و … می باشد، چنانکه در داستان چهل و پنجم با عنوان «پرندگان علی، علیه السلام، را می شناختند» آمده است:
جابر انصاری گفت: در صحرا با علی، علیه السلام، بودم، ناگاه آن حضرت به بالای سر خود نگاه کرد . تبسم فرمود و گفت: آفرین ای پرنده!
گفتم: ای مولای من با کدام پرنده صحبت می کنید؟
فرمود: مرغی که در هواست . آیا خوش داری آن را ببینی و کلامش را بشنوی؟
عرض کردم: بلی ای مولای من!
در این هنگام آن حضرت کلماتی به صورت پنهانی فرمود، ناگاه پرنده ای به سوی زمین آمد و بر دست علی، علیه السلام، نشست . آن حضرت دست مبارکش را بر پشت او کشید و فرمود: سخن بگو به اذن خدا منم علی بن ابی طالب . آنگاه خداوند قوه نطقی به او عطا فرمود تا آن که به زبان عربی آشکارا گفت: السلام علیک یا امیرالمؤمنین و رحمه الله و برکاته .
حضرت جواب سلام او را داد و فرمود: بگو که از کجا آب و دانه می خوری در این صحرای خشک که هیچ سبزی نمی روید و آبی نیست؟
گفت: ای مولای من زمانی که گرسنه شوم ولایت شما اهل بیت را به خاطر می آورم . پس سیر می گردم و زمانی که تشنه شوم از دشمنان شما، بیزاری می جویم پس سیراب می شوم . علی، علیه السلام، فرمود: بارک الله فیک . پس آن مرغ پرواز کرد . (۱)
داستانهای فصل دوم کتاب به پیش بینی ها و اطلاع امام علی، علیه السلام، بر اخبار غیبی می پردازد . در پنج بخش این فصل، امام از شهادت یارانی چون میثم تمار، کمیل و … و نیز از واقعه کربلا خبر می دهند و شهادت امام رضا، علیه السلام، در خراسان و از بین رفتن خوارج را پیش بینی می کنند . آگاهی از باطن افراد، آشکار نمودن مال مخفی و خبر دادن امام از شهادت و قاتل خویش برخی دیگر از موضوعات داستانهای این فصل است .
در فصل سوم و طی سه بخش، کرامات امام، علیه السلام، در زمان حیات مبارکشان ذکر شده که از آن جمله ماجرای شفا یافتن بیماران به دست آن حضرت و مجازات دشمنان به نفرین امام است . موضوع و محتوای داستانهای فصل چهارم و شش بخش آخر کتاب، کرامات امام پس از شهادت به علما، شاعران اهل بیت و … و نیز کرامات امام در برزخ و قیامت است . عناوین برخی از این داستانها عبارتند از: سفر نجف و شفای فرزند، بیدار علی باش، نادرشاه و الهام علی، علیه السلام، رابطه مقدس اردبیلی با حضرت علی و امام زمان، علیهماالسلام، کرامت امام علی، علیه السلام، به امام خمینی، رحمه الله علیه، و …
این کتاب برخلاف عنوان روی جلد آن، شامل ۳۱۷ داستان است و البته با نثر ساده و روان خود و انتخاب خوب و مناسب داستانهایی که قابل فهم برای عموم و بخصوص جوانان باشد، شیفتگان شناخت امیرالمؤمنین، علیه السلام، را به آشنایی بیشتر فرا می خواند . از دیگر ویژگیهای خوب این مجموعه ذکر ماخذ هر یک از داستانها در پاورقیهای پایین صفحات است . اثبات الهداه، اسرار آل محمد، صلی الله علیه و آله، الغدیر، بحارالانوار و منتهی الآمال از جمله منابع و مآخذ داستانهای این مجموعه اند .
پی نوشت:
۱ . مناقب اهل بیت، ص ۱۵۶ و ۱۵۷

نویسنده : ثارالله | موضوع : فضایل و مناقب اهل بیت


نظرات شما :

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.